Statement of Senator Lamar Alexander (R-TN) Naming of General David Petraeus as Commander of U.S. Military Forces in Iraq

Posted on January 5, 2007

“General Petraeus served with distinction as commander of the 20,000 soldiers of the 101st Airborne Division when they were deployed to Iraq in 2003. He proved to be one of the Army’s most innovative thinkers as he led training and transition efforts for Iraqi forces in the following years. I can’t think of a leader I would trust more to take charge at this difficult moment.” Lieutenant General David H. Petraeus was the first commander of the Multi-National Security Transition Command – Iraq, which he led from June 2004 to September 2005, and then commanded NATO Training Mission – Iraq from October 2004 to September 2005. Prior to that deployment, he commanded the 101st Airborne Division (Air Assault), leading the “Screaming Eagles” in combat during the first year of Operation Iraqi Freedom.